Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 04.09.2023

Jak co roku w pierwszych dniach września policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu w ramach działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły” nadzorują drogi dojścia do szkół i przedszkoli w miejscach najbardziej niebezpiecznych. Wiele jednak zależy od samych rodziców, którzy powinni nauczyć swoje dziecko bezpiecznego poruszania się w warunkach ruchu drogowego.

Aby uchronić dziecko od wypadku nie wystarczy nauczyć je podstawowych, ogólnych zasad poruszania się po drogach. Należy przede wszystkim poznać drogi, którymi dziecko chodzi i ewentualne zagrożenia czyhające na nich. Wspólny niedzielny spacer może dać taką okazję.

  • Zapoznajcie dziecko dokładnie z trasą między domem a szkołą wybierzcie najbezpieczniejsze, najmniej ruchliwe przejście.
  • Wytłumaczcie, że może przechodzić przez ulice lub drogę tylko w miejscach wyznaczonych. Nie znaczy to, że w miejscach tych dziecko może wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd.
  • Wpajajcie mu zasadę, że nim wejdzie na jezdnię, musi spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Upewniwszy się, że nie nadjeżdża pojazd może przejść przez jezdnię.
  • Nauczcie, że podczas wysiadania z autobusu czekamy aż on odjedzie, następnie dochodzimy do przejścia dla pieszych i tam przechodzimy przez jezdnię.
  • Powiedzcie swojemu dziecku, że ilekroć potrzebuje pomocy przy przechodzeniu przez ulicę, powinien śmiało i z pełnym zaufaniem zwrócić się do policjanta lub dorosłych przechodniów.

Nie wątpimy, że rodzice uczynią wszystko, aby ustrzec swoje dziecko przed nieszczęściem, ale musimy pamiętać o tym, że dzieci pragną swoich rodziców naśladować we wszystkim. Drogi rodzicu:

  • nie przebiegaj przez jezdnię ciągnąc dziecko za rękę,
  • nie skracaj drogi na skrzyżowaniu przechodząc po przekątnej,
  • nie przechodź w miejscach niedozwolonych,
  • naucz dziecko rozpoznawania i znaczenia znaków drogowych.

Jednocześnie policjanci po raz kolejny przypominają, że dzieci w szkole i w drodze do niej niestety narażone są na różne przykre niespodzianki ze strony swoich rówieśników i innych osób, dlatego:

PAMIĘTAJ!

  • Małe dzieci są bardzo łatwowierne, przez to częściej są narażone na różne niebezpieczeństwa, szczególnie ze strony osób nieuczciwych.
  • Dzieci nie powinny przynosić do szkoły cennych rzeczy, ponieważ bardzo szybko mogą je utracić w wyniku zagubienia lub kradzieży.
  • Jeśli w szkole dziecko spotkała jakaś przykrość powinno wiedzieć, że pomocy może szukać u wychowawcy lub szkolnego pedagoga.
  • Małe dziecko z kluczem na szyi stanowi sygnał, że jest ono bez opieki, a tym samym w domu nie ma osób dorosłych. Dlatego jeśli pozostawiamy dziecku klucz, to niech nosi go na szyi, ale pod bluzą, aby klucz nie był widoczny.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci – wrześniowe porady dla kierowców

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Najbliższe dni to okres wytężonej pracy Policji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Działania Policji realizowane są, jak co roku w ramach działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Przez pierwsze dni września będzie więcej policyjnych patroli w pobliżu szkół, przedszkoli i na trasach, którymi najczęściej uczniowie idą do szkoły lub po lekcjach wracają do domu. Według przepisów dzieci mają prawo do samodzielnego poruszania się po drodze już po ukończeniu siódmego roku życia. Nie tylko w wioskach, ale i w mieście widzimy jednak małe dzieci idące samodzielnie do szkoły.

Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność i rozwagę, gdy zobaczysz dziecko na drodze. Pamiętaj, że zachowanie dziecka może być nieprzewidywalne, może ono nagle wbiec na jezdnię. Zachowaj ostrożność w pobliżu szkół, gdy będziesz omijać autobus, z którego wysiadają dzieci.

  • Co roku coraz więcej dzieci jest dowożonych do szkoły samochodami. Przypominamy, że dzieci muszą być przewożone w fotelikach ochronnych lub na specjalnych podstawkach. Kierowca i wszyscy pasażerowie mają obowiązek używania pasów bezpieczeństwa.
  • Bezpieczniej jest, gdy wysiadają z samochodu z prawej strony. Kierowca powinien zaparkować w miejscu dozwolonym, potem jeszcze odprowadzić dziecko do szkoły.
  • Przypominamy rodzicom i opiekunom, że bezpieczeństwu dzieci sprzyjają odblaski. Warto umieścić światełko na tornistrze lub ubraniu. Światełko odblaskowe, w świetle reflektorów samochodowych jest widoczne nawet z odległości 200 metrów. Zgodnie z przepisami wszyscy piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązani są do używania elementów odblaskowych.

Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

Powrót na górę strony