Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

22 lutego - Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw

Data publikacji 22.02.2024

Od 21 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (19-23 lutego).

Organizacje pozarządowe wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości przygotowały Kartę Praw Ofiary, która ma stanowić pomoc dla każdego pokrzywdzonego w sytuacji, gdy jego prawa nie są respektowane wraz z z instrukcją, czego konkretnie i od kogo ofiara przestępstwa może się domagać.

Przypominamy, że ofiarą według Polskiej Karty Praw Ofiary jest każda osoba fizyczna, której dobro prawem chronione zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.

Zgodnie z Kartą Praw, ofiara przestępstwa ma prawo do: pomocy, godności, szacunku i współczucia, wolności od powtórnego zranienia (czyli wtórnej wiktymizacji), dostępu do wymiaru sprawiedliwości, mediacji i pojednania ze sprawcą, do zadośćuczynienia jej krzywdom.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym pomoc i informacji udzielają nie tylko prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, kuratorzy sądowi i komornicy, także psycholodzy, lekarze, pracownicy pomocy społecznej, ale również funkcjonariusze Policji. 

Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Jest to wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.

Warto wiedzieć, jakie prawa mają ofiary przestępstw w świetle prawa polskiego. Najważniejsze jednak jest, żeby pamiętać o tych osobach przez cały rok. Dotyczy to zwłaszcza dzieci poszkodowanych np. w wyniku przemocy, one zwłaszcza potrzebują troski i opieki.

Pamiętajmy, ze jeśli krzywda dzieje się dzieciom, to nie tylko policjant, pedagog, nauczyciel, ale też każdy z dorosłych ma obowiązek udzielić im pomocy.

Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: ZNAJDŹ OŚRODEK POMOCY 

Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl

Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

Źródło:
Ministerstwo Sprawiedliwości

Powrót na górę strony