Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka w placówce ZUS w Miliczu rozmawiała z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 09.05.2024

Osoby starsze cały czas są na celowniku przestępców, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. Dzięki prowadzonym przez instytucje i służby działaniom oraz akcjom prewencyjnym na rzecz bezpieczeństwa osób starszych, coraz częściej udaje się udaremnić próby wyłudzeń oraz kradzieży na szkodę seniorów. Coraz więcej osób ma więc świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Chcąc dotrzeć z informacjami o zagrożeniach i sposobach unikania ich skutków do jak największej liczby seniorów, miliccy policjanci w ramach działań profilaktycznych „Wzorowy Senior” oraz „Znam te numery” odwiedzają także placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W czwartek 9 maja milicka policjantka, zajmująca się między innymi działalnością profilaktyczną wśród seniorów, udała się do miejscowej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ulicy Kościuszki, gdzie przeprowadziła pogadanki z przybyłymi starszymi interesantami. Policjantka realizując czynności służbowe w ramach działań profilaktycznych „Wzorowy Senior” oraz „Znam te numery” między innymi omówiła różne rodzaje oszustw popełnianych na seniorach, wskazała na metody działania oszustów perfidnie wykorzystujących starszy wiek swoich ofiar oraz omówiła, jak seniorzy powinni postępować w kontaktach z potencjalnymi oszustami. Policjantka przypomniała seniorom o stale funkcjonującej aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zachęcając rozmówców do korzystania z tej możliwości przekazywania funkcjonariuszom wszelkich niepokojących informacji, które nie wymagają pilnej interwencji Policji. Każdy z seniorów otrzymał od policjantki zestaw ulotek informacyjnych tematycznie związanych z omawianymi zagadnieniami.

Apele, programy profilaktyczne, szkolenia seniorów to jedna z metod uświadamiania o istniejących zagrożeniach dotyczących oszustw. Przestępstwa „na wnuczka” czy też „na policjanta” są społeczeństwu doskonale znane. Jednak sprawcy wciąż starają się zrobić wszystko, aby przejąć pieniądze od seniorów – głównie poprzez tzw. cyberoszustwa popełniane za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji. Dlatego bardzo ważnym aspektem procesu przeciwdziałania skutkom przestępczych działań na szkodę seniorów, jest ich ciągła edukacja w przedmiocie unikania tego rodzaju zagrożeń.

Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

Powrót na górę strony