Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie dla milickich diabetyków w zakresie zapobiegania oszustwom, które są popełniane na starszych osobach

Data publikacji 27.05.2024

Miliccy policjanci wykorzystują każdą okazję, by propagować zasady prawidłowego postępowania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa starszym osobom, które z uwagi na swój wiek są szczególnie narażone na przestępcze działania oszustów. Tym razem policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu w ramach profilaktycznych działań spotkała się z członkami milickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przeprowadzając szkolenie dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia próby oszustwa metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

Spotkanie z członkami milickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków odbyło się w czwartek 23 maja i przeprowadzone zostało przez mł. asp. Aleksandrę Piłaszewicz zajmującą się w Komendzie Powiatowej Policji w Miliczu między innymi profilaktyką i zapobieganiem zjawiskom przestępczym. W trakcie przeprowadzonego spotkania policjantka poruszyła kilka tematów związanych z bezpieczeństwem osób starszych. Przewodnim tematem była problematyka zapobiegania przestępstwom popełnianym przez sprawców działających metodami „na wnuczka” oraz poprzez tzw. spoofing polegający na podszywaniu się w trakcie rozmowy telefonicznej za inną osobę.

Funkcjonariuszka mówiła także o oszustach działających metodą na policjanta – zebrani seniorzy dowiedzieli się, że Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Prawdziwi policjanci nigdy też nie proszą o zaangażowanie prywatnych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Policjantka zaapelowała do uczestników spotkania, aby w przypadku otrzymania telefonu od osoby, która np. podaje się za krewnego i nie jest rozpoznana przez rozmówcę, odbierający telefon nie podejmował żadnych kroków w kierunku przekazywania pieniędzy nieznanemu – być może jest to próba oszustwa!

W trakcie spotkania policjantka przedstawiła także założenia i cele kampanii społecznej realizowanej przez Komendę Główną Policji pod nazwą #ZnamTeNumery.

Apele, programy profilaktyczne, szkolenia seniorów to jedna z metod uświadamiania o istniejących zagrożeniach dotyczących oszustw. Przestępstwa „na wnuczka” czy też „na policjanta” są społeczeństwu doskonale znane. Jednak sprawcy wciąż starają się zrobić wszystko, aby przejąć pieniądze od seniorów – głównie poprzez tzw. cyberoszustwa popełniane za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji. Dlatego bardzo ważnym aspektem procesu przeciwdziałania skutkom przestępczych działań na szkodę seniorów, jest ich ciągła edukacja w przedmiocie unikania tego rodzaju zagrożeń.

Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

Powrót na górę strony