Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Był nietrzeźwy i jechał po drodze elektryczną hulajnogą – policjanci przypominają, jak bezpiecznie korzystać z tych urządzeń

Data publikacji 15.10.2024

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały wielu entuzjastów. To często szybki i sprawny sposób poruszania się po okolicy. Jednak musimy pamiętać, że korzystanie z tych urządzeń wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów. Niestety nie wszyscy się do nich stosują, o czym świadczy przykład z Gądkowic, gdzie policjanci zatrzymali mężczyznę, który jechał po drodze hulajnogą będąc pod wpływem alkoholu. Dlatego ponownie przypominamy jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem hulajnóg elektrycznych.

Przykładem skrajnie nieprawidłowego i nieodpowiedzialnego korzystania z hulajnóg elektrycznych, jest ostatnia sytuacja, która zaistniała w poniedziałek 14 października w Gądkowicach. Kwadrans po godzinie 7 policjanci patrolujący rejon tej miejscowości zauważyli mężczyznę, który wbrew obowiązującym przepisom jechał główną drogą hulajnogą elektryczną. W związku z tym mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej. Hulajnogą jechał 47-letni mieszkaniec jednej z okolicznych wiosek. Szybko okazało się, że mężczyzna oprócz tego, że wbrew obowiązującym przepisom jechał hulajnogą po drodze publicznej, to na dodatek był pod wpływem alkoholu – badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 1,2 promila alkoholu! W związku z tym policjanci zakazali mężczyźnie dalszej jazdy hulajnogą i nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2500 złotych za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości oraz 200 złotych za naruszenie przepisów dotyczących zakazu jazdy hulajnogą po drodze, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h. Po zakończeniu kontroli drogowej mężczyzna dalej poszedł pieszo.

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Uprawnienia wymagane do jazdy elektryczną hulajnogą:

  • od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T,
  • od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
  • dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Jadąc hulajnogą elektryczną zabronione jest:

  • kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenie hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
  • czepianie się pojazdów;
  • jeżdżenie po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  • ciągnięcie za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Parkowanie hulajnogi elektrycznej:

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda hulajnogą będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

Powrót na górę strony