Miliccy policjanci przypominają o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i podsumowują działanie tej aplikacji w minionym 2024 roku
Za pomocą działającej już od kilku lat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o określonych zagrożeniach występujących w okolicy. Jest to doskonałe narzędzie, które szybko i czytelnie pozwala wskazać zaobserwowany problem związany z bezpieczeństwem w różnych dziedzinach. Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego regionu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują – te potwierdzone mają dalszy ciąg w postaci działań podejmowanych przez policjantów i przedstawicieli innych służb i instytucji. Tylko w minionym 2024 roku miliccy policjanci za pośrednictwem tej aplikacji przyjęli 670 zgłoszeń dotyczących różnych zagrożeń, z których 267 zdołano wyeliminować.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to rozwiązanie wykorzystujące Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.
W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej – prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.
W minionym 2024 roku miliccy policjanci za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- przyjęli 670 zgłoszeń dotyczących różnych zagrożeń;
- potwierdzili 303 zgłoszenia (52,7% zgłoszeń);
- 272 zgłoszenia nie zostały potwierdzone (47,3% zgłoszeń);
- wyeliminowano 267 zagrożeń (ponad 40% wszystkich zgłoszeń);
- 95 zgłoszeń nie zostało zweryfikowanych – były to pomyłki lub żarty.
Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń – między innymi:
- wyeliminowano 111 przypadków przekraczania dozwolonej prędkości jazdy przez kierowców,
- wyeliminowano 86 przypadków nieprawidłowego parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych,
- w 48 zgłoszonych przypadkach poprawiono infrastrukturę drogową poprzez naprawę uszkodzonych fragmentów dróg,
- w 6 zgłoszonych przypadkach zmieniono oznakowanie dróg,
- w jednym przypadku rozwiązano problem wałęsających się bezpańskich psów,
- wyeliminowano zgłoszony akt wandalizmu,
- usunięto 13 dzikich wysypisk śmieci.
To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie – w tym społecznościom lokalnym – skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Wejdź na stronę Komendy Powiatowej Policji w Miliczu i wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Podkreślamy, że ta aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępne są tutaj.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński