Bieżące informacje

Kierowali samochodami niestety z promilami alkoholu we krwi

Data publikacji 05.06.2026

Tylko jednego dnia w świąteczny czwartek 4 czerwca miliccy policjanci zatrzymali dwoje kierujących samochodami, którzy wsiedli za kierownicę pojazdów po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Policjanci ponownie przypominają o podstawowej zasadzie obowiązującej wszystkich kierujących – piłeś alkohol, nie jedź!

Kilka minut przed godziną 18 policjanci zostali wezwani na ulicę Leśną w Sułowie, gdzie przy tamtejszym punkcie gastronomicznym doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci na miejscu ustalili, że mieszkanka gminy Milicz kierująca samochodem osobowym marki Seat Arona w trakcie omijania stojącego obok Opla Insygnię nie zachowała należytej ostrożności i doprowadziła do najechania na ten pojazd, powodując uszkodzenie zewnętrznego lusterka. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Szybko okazało się, co było powodem takiej nieostrożnej jazdy. Otóż przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 66-letniej kierującej Seatem ponad 1,1 promila alkoholu. W związku z tym policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy, a jej pojazd przekazali pod opiekę osoby przez nią wskazanej. Po wykonaniu przez policjantów rutynowych czynności służbowych, kobieta została zwolniona.

Wcześniej tego samego dnia przed godziną 8 na ulicy Sulmierzyckiej we Wszewilkach policjanci zatrzymali mężczyznę, który kierował osobowym Peugeotem będąc pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 62-letniego mieszkańca powiatu rawickiego ponad 0,4 promila alkoholu. Także temu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy i uniemożliwili dalszą jazdę Peugeotem, przekazując pojazd pod opiekę osoby wskazanej przez zatrzymanego kierowcę.

Postępowania są w toku – sprawy znajdą swój finał w milickim sądzie, gdzie w zależności od stanu trzeźwości kierujący odpowiedzą za popełnione przestępstwo lub wykroczenie drogowe. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tysięcy złotych.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu!!! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!!!

Oficxer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

Powrót na górę strony