Bieżące informacje

Przed nami „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

Data publikacji 21.02.2021

W tym roku kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywać się będzie od 22 do 28 lutego. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie skorzystać z porady/pomocy prawnej czy psychologicznej nie tylko u policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. W tych dniach funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Miliczu będą pełnić dyżury, w trakcie których osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły miedzy innymi uzyskać informacje o przysługujących im uprawnień oraz na temat funkcjonowania organizacji i instytucji pomagającym ofiarom przestępstw.

W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni i policjanci w całym kraju. Funkcjonariusze działają na rzecz osób pokrzywdzonych i z ogromnym zaangażowaniem starają się nie dopuszczać do popełniania przestępstw. Przeprowadzają akcje profilaktyczne i kampanie edukacyjne. Wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kiedy jednak z różnych przyczyn nie uda się zapobiec krzywdzie, wtedy kluczowe staje się słowo „pomoc”.

Działania podjęte w trakcie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, które w tym roku trwają od 22 do 28 lutego, mają przynieść potrzebującym skuteczną pomoc, dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają jakieś wątpliwości prawne czy szukają pomocy w różnym zakresie. Jesteśmy po to, by pomagać.

Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, będą dostępne za pośrednictwem chociażby stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach.

To wsparcie będzie także oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości.

Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwosci 

Policjanci garnizonu dolnośląskiego będą do dyspozycji mieszkańców, aby przekazać im praktyczne informacje związane z problematyką przestępstw w tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie Policji sporządzając odpowiedni protokół. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że jesteśmy ofiarą przestępstwa lub zwyczajnie chcielibyśmy uzyskać jakąś poradę w tym zakresie – zapraszamy do dolnośląskich komend i komisariatów. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w tym roku obchodzony jest od 22 do 28 lutego.

Źródło: KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony