Policjanci zatrzymali sprawcę kradzieży kilku rowerów na terenie Milicza
Miliccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w ostatnim czasie na terenie miasta dokonał kradzieży trzech markowych rowerów o łącznej wartości przekraczającej kwotę 4 tysięcy złotych. Podejrzany był poszukiwany przez miejscowy sąd w innych sprawach, dlatego po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych został niezwłocznie doprowadzony przez policjantów do wrocławskiego aresztu śledczego.
W ostatnim czasie na terenie Milicza policjanci zanotowali kilka kradzieży rowerów. Rowery ginęły w różnych miejscach miast, najczęściej z okolic klatek schodowych wielorodzinnych bloków, gdzie pozostawione bez żadnej opieki i bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, stanowiły łatwy łup dla złodzieja. Miliccy policjanci w celu przeciwdziałania przestępczemu procederowi, rozpoczęli poszukiwania sprawcy kradzieży.
Na podstawie analizy zebranych dowodów i uzyskanych informacji policjanci wytypowali mężczyznę podejrzewanego o kradzieże rowerów. W środę 21 lipca policjanci zatrzymali 34-letniego mieszkańca jednej z podmilickich wiosek. Funkcjonariusze potwierdzili, że zatrzymany mężczyzna od maja do połowy lipca bieżącego roku dokonał kradzieży trzech rowerów o łącznej wartości przekraczającej kwotę 4500 złotych. Wszystkie skradzione rowery były niezabezpieczone, co niestety bardzo ułatwiło działanie sprawcy. Mężczyzna zdążył już sprzedać skradzione rowery przygodnym osobom – policjanci ustalają okoliczności tych transakcji przypominając, że kupno kradzionego roweru może wiązać się z odpowiedzialnością karną za paserstwo.
Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut dokonania trzech kradzieży i po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego został przewieziony przez policjantów do Aresztu Śledczego we Wrocławiu, gdyż był poszukiwany przez milicki sąd w innych, wcześniej prowadzonych sprawach. Postępowanie przeciwko podejrzanemu jest w toku – policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności związane z kradzieżami rowerów.
Policjanci radzą, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą:
- przemalowanie fragmentu jego ramy,
- gdy nie ma numerów fabrycznych, można nanieść np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
- oznakować, zwłaszcza drogie rowery w tzw. tajnopisem - specjalne znaki pozwalające na identyfikację widoczne są tylko w promieniach ultrafioletowych,
- wyposażyć rower w solidne, wykonane ze stalowej linki zabezpieczenie (zamykane na szyfr lub klucz) aby przypinać go do trwałego elementu np. budynku, płotu, balustrady, stojaka rowerowego itp.
- gdy zostawiamy rower np. przed sklepem, to zawsze na widoku, a nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu itp.
- zawsze stalową linkę zabezpieczenia przekładamy przez ramę roweru (nigdy tylko przez przednie koło, które jest łatwe do odkręcenia),
- nigdy nie zostawiajmy roweru, który nie jest odpowiednio zabezpieczony i bez opieki nawet na przysłowiową „chwilkę” – ta chwila wystarczy złodziejowi, aby go ukraść.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński