W Komendzie Powiatowej Policji w Miliczu przeprowadzono ćwiczenia obronne pod kryptonimem „EGIDA 21”
Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów w całym kraju, w tym m. in. w Komendzie Powiatowej Policji w Miliczu, w niedzielę 17 października przeprowadzono ćwiczenia obronne "EGIDA 21". Do udziału w przedsięwzięciu w Miliczu zaplanowano 20 osób z tak zwanych rezerw osobowych. Przybyli rezerwiści posiadają nadane przydziały organizacyjno – mobilizacyjne do służby w milickiej jednostce Policji.
Ćwiczenia „EGIDA 21” rozpoczęły się wczesnym niedzielny porankiem – do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu zgłosiło się 20 rezerwistów, którzy kilka dni wcześniej otrzymali pisemne wezwania do odbycia ćwiczeń obronnych. Po sprawdzeniu personaliów mężczyzn i wypełnieniu w obecności pracownika Wojskowej Komendy Uzupełnień we Wrocławiu niezbędnej dokumentacji mobilizacyjnej, rezerwiści zostali poddani wywiadowi dotyczącego stanu zdrowia i zdolności do udziału w ćwiczeniach.
Głównym założeniem ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia oraz płynności przepływu informacji na linii KPP / KMP / – KWP – KGP.
Program ćwiczeń obejmował między innymi podstawowe zagadnienia dotyczące zasad BHP obowiązujących w jednostce Policji czy też zasad ochrony informacji niejawnych. Następnie rezerwiści uczestniczyli w zajęciach doskonalących z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Korzystając z fantomów ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową, zapoznali się także z zasadami tamowania krwotoków.
Kolejnym punktem ćwiczeń były praktyczne zajęcia z taktyk i technik interwencji policyjnych. Rezerwiści przećwiczyli różne sposoby użycia środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek, zapoznali się z bezpiecznymi sposobami dokonywania kontroli osobistej „zatrzymanej” osoby oraz dowiedzieli się jak wyprowadzać z kontrolowanego pojazdu kierowcę i pasażerów. Omówione zostały także podstawy prawne i zasady użycia przez policjantów broni palnej – każdy z ćwiczących rezerwistów zapoznał się z różnymi jednostkami broni będącej na wyposażeniu Policji.
Każdy z rezerwistów otrzymał od Komendanta Powiatowego Policji w Miliczu mł. insp. Marka Sroczyńskiego zaświadczenie o ukończeniu ćwiczenia obronno – mobilizacyjnego.
Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021 - 2035.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński