BEZPIECZNIE I SPOKOJNIE SPĘDŹ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Nadchodzący świąteczno - noworoczny okres to czas na zadumę, odpoczynek i rodzinne spotkania – w tym roku jednak spotkania organizowane zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi wynikającymi z panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Okres przedświąteczny charakteryzuje się także gorączką zakupów. Niestety nie wszyscy w tym czasie „świętują”. Przestępcy wykorzystując nieobecność domowników mogą próbować w tym czasie dokonać kradzieży z włamaniem do mieszkań, aby zabrać pozostawione tam kosztowności, a rozkojarzeni, zabiegani ludzie stają się ofiarami kradzieży, napadów ewentualnie zdarzeń komunikacyjnych bądź sami te zdarzenia powodują.
Miliccy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu – szanowni Państwo przestrzeganie przedstawionych niżej podstawowych zasad bezpieczeństwa spowoduje z pewnością znaczne utrudnienie dla potencjalnego włamywacza i pozwoli zminimalizować niebezpieczeństwo kradzieży mienia z mieszkania:
- wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnienie skrzynki na listy, tak, aby pozostawiona dla nas korespondencja nie stała się pożywką dla „złodziei”. Poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby przez ten czas ktoś u nas zamieszkał. Jeżeli jest to niemożliwe to w trakcie nieobecności dobrze jest zadbać o tzw. „ożywienie mieszkania” poprzez zamontowanie włączników zmierzchowych światła, jak również wykorzystać inne osiągnięcia techniki,
- przed wyjazdem należy zadbać o to, aby kosztowności ulokować w skrytkach bankowych, a pieniądze na koncie,
- rodzice powinni uczulić swoje dzieci na kontakty z nieznajomymi, gdyż włamywacz zanim zdecyduje się na włamanie musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania, dlatego najłatwiej tę wiedzę wydobyć podstępnie od dzieci.
W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) pojawiają się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:
- wsiadając do autobusu lub tramwaju sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
- torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę,
- zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu i obserwujące pasażerów,
- w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku,
- nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
- jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
- nie ,,zajmuj" siedzącego miejsca swoją torebką, sam jednocześnie kasując bilet,
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
- kluczy od mieszkania nie noś razem z dokumentami,
- w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję: tel. 997 lub tel. komórkowy 112.
Także na drogach pojawi się więcej niż zwykle samochodów. Ciesząc się świąteczną atmosferą często w pośpiechu zapomina się o przestrzeganiu podstawowych, elementarnych zasad bezpieczeństwa na drogach. Należy jednak pamiętać, że lepszym od życzeń świąteczno – noworocznych sposobem na spokojne i radosne spędzenie tego wyjątkowego okresu jest zachowanie m. in. rozsądku i rozwagi na drogach oraz wyobraźnia zabrana przez kierowców w podróż.
W związku z tym w okresie świątecznym miliccy policjanci prowadzić będą wzmożone działania kontrolne mające na celu ułatwienie ruchu pojazdów i zapewnienie podróżnym bezpieczne dotarcie do miejsc docelowych i powrót do domu. Policjanci zapowiadają zintensyfikowanie kontroli kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, którzy swoim zachowaniem na drodze stwarzają zagrożenie wobec innych uczestników ruchu. Eliminowani z ruchu będą także kierowcy nietrzeźwi lub będący pod wpływem narkotyków.
Apelujemy do wszystkich kierowców:
- zachowajcie szczególną – ostrożność, wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych, zachowujcie się, tak jakbyście chcieli, aby inni zachowywali się wobec Was,
- zwracajcie – uwagę na oznakowanie dróg i ulic – mogą wystąpić przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku,
- parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,
- jeżeli piliście alkohol, nie wsiadajcie – za kółko. Pijani kierowcy mają na sumieniu co dziesiątą ofiarę wypadków drogowych,
- nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”.
Przypominamy o ograniczeniach w ruchu drogowym dla pojazdów powyżej 12 ton dopuszczalnej masy całkowitej (z wyłączeniem autobusów oraz innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu):
- w dniu 24 grudnia w godzinach 18 – 22,
- w dniach 25 i 26 grudnia w godzinach 8 – 22,
- w dniu 31 grudnia w godzinach 18 – 22,
- w dniu 1 stycznia w godzinach 8 – 22.
Jednocześnie policjanci apelują do wszystkich osób o przestrzeganie ustanowionych w kraju ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Szczegółowe informacje dotyczące obowiązujących obostrzeń sanitarnych znajdziecie państwo na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński