Miliccy policjanci przypominają o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i podsumowują działanie tej aplikacji w minionym 2021 roku
Za pomocą działającej już od kilku lat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o określonych zagrożeniach występujących w okolicy. Jest to doskonałe narzędzie, które szybko i czytelnie pozwala wskazać zaobserwowany problem związany z bezpieczeństwem w różnych dziedzinach. Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego regionu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują – te potwierdzone mają dalszy ciąg w postaci działań podejmowanych przez policjantów i przedstawicieli innych służb i instytucji. Tylko w minionym 2021 roku miliccy policjanci za pośrednictwem tej aplikacji przyjęli 304 zgłoszenia dotyczące różnych zagrożeń, aż 162 zagrożeń zdołano wyeliminować.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to rozwiązanie wykorzystujące Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.
W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej – prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.
W minionym 2021 roku miliccy policjanci za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- przyjęli 304 zgłoszenia dotyczące różnych zagrożeń;
- potwierdzili 174 zgłoszenia (59% zgłoszeń);
- 121 zgłoszeń nie zostało potwierdzonych (41% zgłoszeń);
- wyeliminowano 162 zagrożenia (ponad 53% wszystkich zgłoszeń);
- 9 zgłoszeń nie zostało zweryfikowanych – były to pomyłki lub żarty.
Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń – między innymi poprawiono infrastrukturę drogową poprzez naprawę uszkodzonych fragmentów dróg, zmieniono oznakowanie dróg w rejonie największego w Miliczu osiedla mieszkaniowego przy ulicy Mickiewicza i Kopernika
To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wejdź na stronę Komendy Powiatowej Policji w Miliczu i wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Podkreślamy, że strona nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępne są na stronie internetowej geoportalu pl.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński