Policyjne porady dla działkowców
Okres wiosennego grillowania i spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu to czas, w którym niestety często uaktywniają się działkowi złodzieje. Pozostawiony wartościowy sprzęt, portfele, torebki, telefony itd. stają się dla nich łatwym i cennym łupem. Dlatego też policjanci przypominają o kilku istotnych zasadach, jakimi należy się kierować, aby odpoczywając na działce uniknąć przykrych sytuacji związanych kradzieżą lub włamaniem do altanki.
Utrapieniem właścicieli ogródków działkowych w okresie wiosenno – letnim są przypadki uszkodzenia mienia oraz kradzieże i włamania do altanek. Aby ustrzec się przed wizytą nieproszonych „gości”, a także zminimalizować ryzyko poniesienia szkód, policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu posiadanego mienia, jednocześnie zachęcają działkowców do stosowania się do kilku podstawowych zasad ostrożności.
Aby w pełni cieszyć się czasem, mile spędzonym na świeżym powietrzu, przede wszystkim należy pamiętać o zamykaniu na kłódki lub zamki drzwi altanek, drzwi pomieszczeń na narzędzia ogrodnicze oraz okna w altanach.
Niezastąpionym zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą jest również zaprzyjaźniona grupa sąsiadów. Pracując lub odpoczywając na działce należy zwracać uwagę na teren ogrodu sąsiada, na to czy nie przebywają tam obce, podejrzane osoby. Starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie ogrodów, ponieważ mogą być to potencjalni sprawcy przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu.
Nie zapominajmy także, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy na niej przebywają działkowicze i korzystając z okazji i chwilowej nieuwagi, niezauważalnie dokonać kradzieży. Ważne jest, by w trakcie wykonywania prac porządkowych nie pozostawiać w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów, kluczy itp., gdyż sprawca łatwo może je zabrać, a posiadający informacje o miejscu zamieszkania działkowicza, przy użyciu skradzionych kluczy szybko może przedostać się również do jego mieszkania.
W przypadku, gdy w altanie działkowej jest przechowywany wartościowy sprzęt, np. kosiarka do trawy, piła spalinowa itp. pamiętajmy, aby sfotografować sobie te urządzenia, zapisać numery fabryczne i w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela – w przypadku kradzieży ułatwi to policjantom poszukiwanie skradzionego mienia, a po jego odzyskaniu pomoże zidentyfikować właściciela.
Zastosowanie się do kilku rad pozwoli znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży naszego mienia:
- podczas przebywania na działce i wykonywania na niej różnego rodzaju prac nie pozostawiajmy cennych przedmiotów poza zasięgiem naszego wzroku – torebka powieszona na klamce czy ogrodzeniu lub położona w altanie, kiedy drzwi są otwarte, stanowi swoistą „okazję” dla złodzieja,
- oddalając się z miejsca nawet na kilka metrów, wykonując prace w głębi działki, zamknijmy furtkę i drzwi od altany – czynność ta zajmie tylko chwilę, a pozwoli uchronić się przed kradzieżą.
Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem?
- Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują wartościowe przedmioty ukryte w różnego rodzaju skrytkach. Zastanówmy się nad przeniesieniem sprzętu ogrodowego na okres zimowy w inne bezpieczne miejsce, które będziemy w stanie częściej nadzorować.
- Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w altanie, załóżmy odpowiedniej jakości zamki.
- Uważajmy na osoby kręcące się w pobliżu naszego ogródka. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić nas przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
- Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, które przychodzą na nasz ogródek działkowy w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu. Nie wpuszczajmy nieznanych osób bez uzasadnionych powodów. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w tego typu kontaktach. Tacy „znajomi”, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
- Zawsze współdziałajmy z sąsiadami. Kiedy częstotliwość odwiedzin na ogródkach działkowych zmniejsza się, jest to szczególnie ważne. Zwracajmy uwagę także na domki sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
- O ewentualnym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński