Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Świąt Wielkanocnych
„Święta Wielkanocne” są okresem szczególnym dla każdego człowieka. Jest to czas radości i nadziei na przyszłość, a okres przedświąteczny charakteryzuje się gorączką zakupów. W związku z tym apelujemy do mieszkańców o zachowanie w tym okresie szczególnej ostrożności, bowiem nasz pośpiech i roztargnienie często wykorzystują przestępcy, a rozkojarzeni, zabiegani ludzie stają się ofiarami kradzieży, napadów ewentualnie zdarzeń komunikacyjnych bądź sami te zdarzenia powodują. Prosimy w tych dniach o szczególną rozwagę wszystkich kierujących, abyśmy mogli wszyscy cali i zdrowi spotkać się po tych Świętach.
Mając powyższe na uwadze uprzejmie prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz przekazujemy kilka rad prewencyjnych, które być może ustrzegą mieszkańców przed przykrymi zdarzeniami, a zastosowanie się do nich pozwoli na spokojne spędzenie tych świąt.
Apelujemy do wszystkich kierowców:
- zachowajcie szczególną – ostrożność, wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych, zachowujcie się, tak jakbyście chcieli, aby inni zachowywali się wobec Was;
- zwracajcie – uwagę na oznakowanie dróg i ulic – mogą wystąpić przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku,
- parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,
- jeżeli piliście alkohol, nie wsiadajcie – za kółko. Pijani kierowcy mają na sumieniu co dziesiątą ofiarę wypadków drogowych.
- nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”.
Z całą pewnością część z nas planuje w tych dniach wyjazdy na kilka dni do rodziny czy przyjaciół. Istnieje niebezpieczeństwo, że przestępcy w tym czasie mogą zainteresować się naszymi opuszczonymi chwilowo mieszkaniami. W tym okresie policjanci pełnią wzmożoną służbę patrolowo – interwencyjną m.in. po to, aby zapobiec takim zdarzeniom.
Jednak wszyscy mogą i powinni zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia przestrzegając następujących rad i wskazówek:
- Wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnienie skrzynki na listy, tak, aby pozostawiona dla nas korespondencja nie stała się pożywką dla złodziei. Poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby przez ten czas ktoś u nas zamieszkał. Jeżeli jest to niemożliwe to w trakcie nieobecności dobrze jest zadbać o tzw. „ożywienie mieszkania” poprzez zamontowanie włączników zmierzchowych światła, jak również wykorzystać inne osiągnięcia techniki.
- Przed wyjazdem należy zadbać o to, aby biżuterię ulokować w skrytkach bankowych, a pieniądze na koncie.
- Rodzice powinni uczulić swoje dzieci na kontakty z nieznajomymi, gdyż włamywacz zanim zdecyduje się na włamanie musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania, dlatego najłatwiej tę wiedzę wydobyć podstępnie od dzieci.
W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) pojawiają się tak zwani „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:
- wsiadając do autobusu lub tramwaju sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
- torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę,
- zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu i obserwujące pasażerów,
- w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku,
- nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
- jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
- nie ,,zajmuj" siedzącego miejsca swoją torebką, sam jednocześnie kasując bilet,
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
- kluczy od mieszkania nie noś razem z dokumentami,
- w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję: tel. 997 lub tel. komórkowy 112.
Miliccy policjanci w tym czasie będą reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z tak zwanym „lanym poniedziałkiem” powinna przebiegać w granicach rozsądku. Policja będzie dyscyplinować te osoby, których zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu innych. W zależności od znamion czynu policjanci będą kierować sprawy do sądu bądź wszczynać postępowania karne.
Wspólnie zadbajmy o to, żeby tradycja była tradycją, a nie wybrykiem chuligańskim. Zawsze możecie Państwo liczyć na pomoc policjantów. Prosimy o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa tak, abyśmy po tych świętach wszyscy mogli się spotkać zdrowi, weseli i szczęśliwi.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych miliccy policjanci pragną wszystkim Państwu przekazać najserdeczniejsze życzenia pomyślności. Niech nadchodzące Święta będą niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich bliskich osób.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński