Stop mowie nienawiści – policjanci rozmawiali z uczniami dwóch szkół podstawowych o ich odpowiedzialności prawnej za nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu
Miliccy policjanci spotkali się z uczniami najstarszych klas szkół podstawowych z Nowego Zamku i z Wziąchowa Wielkiego – uczniowie dowiedzieli się o wielu bardzo dla nich ważnych zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa młodych osób, w tym o zasadach odpowiedzialności nieletnich za czyny zabronione.
Dwa spotkania policjantów z uczniami klas 6 – 8 odbyły się we wtorek 28 marca. Wzięło w nich udział ponad 60 uczniów wraz z nauczycielami. W spotkaniach uczestniczyli dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu st. asp. Przemysław Mikrut, mł. asp. Jacek Jarosz i sierż. szt. Bartosz Dolny oraz mł. asp. Aleksandra Piłaszewicz zajmującą się między innymi profilaktyką i zapobieganiem zjawiskom przestępczym wśród dzieci i młodzieży.
Policjanci poruszyli wiele istotnych tematów dotyczących bezpieczeństwa uczniów. Mundurowi omówili zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich za czyny zabronione, w tym przede wszystkim za stosowane w szkole i poza nią różne formy przemocy fizycznej i psychicznej wobec innych uczniów. Policjanci poruszyli także zagadnienia dotyczące zagrożeń jakie czyhają na młodych ludzi w trakcie nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. W trakcie spotkań uczniowie dowiedzieli się także od policjantów o zagrożeniach jakie wynikają z występującej wśród uczniów tzw. cyberprzemocy, hejtu czy też wzajemnej mowy nienawiści. Policjanci omówili także problematykę związaną z zażywaniem przez młodych ludzi niedozwolonych substancji i odżywek, w tym tzw. „dopalaczy”.
Korzystając z okazji policjanci w ramach realizowanego programu „Wzorowy senior” zaapelowali do zebranych uczniów, aby pomogli swoim babciom i dziadkom w obsłudze sprzętu komputerowego, szczególnie w zakresie korzystania z Internetu. Policjanci przypomnieli zebranym uczniom, że w sieci internetowej na niczego nieświadomych seniorów czyhają liczne niebezpieczeństwa ze strony oszustów podszywających się pod różne fikcyjne firmy i instytucje, którzy mają tylko jeden cel – wyłudzić od starszych osób zgromadzone przez nich oszczędności. Natomiast młodzież, która sprawnie korzysta z Internetu, pomagając swoim babciom i dziadkom może uchronić seniorów przed oszustami!
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński